Looney Tunes

Looney Tunes , Warner Bros.'un 1930 ve 1969 yılları arasında bir çok tiyatrosal kısa filmlerle oynayan animasyon serisidir.O Merrie Melodies serisinden önce gelendir ve Warner Bros.'un ilk kısa tiyatrosal serisidir. Warner Bros.'un düzenli çıkan canlandırmasıdır hem de Looney Tunes onun en iyi bilineni olmuştur (sık sık yanlış söylenmiştir, kasten ya da bilmeyerek, örnek Looney Cartoons).

Looney Tunes ismini Silly Symphonies değiştirmiştir, isim Walt Disney'in aynı zamanda yayınlanan müzikli kısa çizgi film serisi. Looney Tunes aslında kısa filmli çoğu karakterlerden oluşur bunlar Bugs Bunny, Daffy Duck, Domuz Porky, Elmer Fudd, Sylvester, Tweety, Marvin the Martian, Taz, Wile E. Coyote ve Road Runner, Foghorn Leghorn, Yosemite Sam, Pepé Le Pew, Hızlı Gonzales, ve çoğu karakter. Başlıgıçta Looney Tunesun yapımcısı Harman-Ising Pictures adlı şirketti, sonra 1933-1944 arası Leon Schlesinger Productions şirket oldu. Schlesinger, Warner Bros.'a para vererek kendi stüdyosunu aldı ve 1963'e kadar Warner Bros. Cartoons adlı yeni değiştirilen isim yapımcılığa devam etti. Loney Tunes 1964-1967 dışardan DePatie-Freleng Enterprises'le ve Warner Bros.'la çalıştı. Çizgi filmlerle finaliyle iki yıl için yapıma ortak üstlendiler. 1942'den 1960'lara dek Looney Tunes en fazla popüler tiyatrosal kısa çizgi film serisi oldu, Disney ve diğer popüler rakiplerini aştı.[1]

Tarih [değiştir]

Başlangıçta, Looney Tunes ve Merrie Melodies Warner'ın geniş müzik kütüphanesinde çizgi masal çizerlerdi. Hemde, 1934-1943 arası Merrie Melodies renk yapımcısıydı ve Looney Tunesi siyah ve beyaz çizdi. 1943'ten sonra, her nasılsa, her ikiside serinin renk yapımcılığındaydı ve hemen hemen neredeyse ayırt edilemez olmasıydı, yani filmin açılış müziği ve isimleri arasında sadece biçimsel farklılık başladı.

Her ikisi de Warner Bros. yapımı çeşitli çizgi film karakterleri kullanıyordu. 1937'de, Looney Tunes'in ana teması olan Merrie Melodies"'in Merrily We Roll Along" adlı şarkı (besteciler Charles Tobias, Murray Mencher ve Eddie Cantor), Cliff Friend ve Dave Franklin'in bestelediği "The Merry-Go-Round Broke Down" adlı şarkıyla değiştirildi.

Siyah ve beyaz Looney Tunesun 1943'teki filminin açılış ismi, Domuz Porky (ortada) ve Daffy Duck (sağda)

1930'da, Warner Bros. kısa müzkli animasyonlarla müzikte ilerleyip genişlemesi merak uyandırdı. Onlar son zamanlarda Brunswick kayıtları'nı dört yayınevinden 28 milyon $ kazandılar. Sonuç olarak, onlar maddi nakitle plak şarkıları ve fonograf kayıtlarını alarak ilerlemeye heveslendiler. Warner, Leon Schlesinger ile Warner Bros.'a çizgi film yapmak için anlaştı. Schlesinger, Rudolph Ising ve Hugh Harman'ı kiraladı onlar çizgi filmin ilk serisini yaptılar. Bosko, Looney Tunesun ilk başkan başrol karakteridir, onun sahneye ilk çıkışı 1930'daki Sinkin' in the Bathtub adlı kısa filmdi. Harman ve Ising, 1933'te Warner Bros.'un sol bütçesi üzerine Schlesinger ile tartıştılar, onlar yarattığı çizgi film ve karakterlerin tüm haklarını kendilerine aldılar.

1937–1946 arası, her Looney Tunes sonunda(ikisi hariç) Domuz Porky davulu patlatıp gelir ve şunu söyler "he-he-he-hepsi bu kadar millet!"

5 yıl sonra Bosko tatlı bir beyazla temizleme versiyonuyla Looney Tunes serisinde Buddy adında yni bir star daha geldi. Termite Terrace studio'sunda animatörler ile çalıştı, onlar Looney Tunesun ilk gerçek başkan starını ilk kez sahneye çıkarmışlardı, Domuz Porky, ilk olarak Beans the Cat ile birlikte Merrie Melodiesin çizgi filmi olan yönetmenliğini Friz Freleng yapan I Haven't Got a Hat adlı çizgi filmde ortaya çıktı. Beans, sonraki star Porky çıkmadan önce/Golddiggers of '49 adlı Beans çizgi filminin starıydı, ama Porky ortaya çıkınca Beans'ın yerine o star oldu. Ardından Looney Tunesun anılmaya değer diğer karakterlerde sahneye çıktı; Daffy Duck(1937'de) ve Looney Tunesun en çok ünlü oyuncusu, Bugs Bunny (1940). Bugs, Merrie Melodiesin rengiyle çoğu kez ortaya çıkmıştır ve Looney Tunesun ekibine resmi katılımı Buckaroo Bugs adlı gösterimdi. Schlesinger 1942'deki The Hep Cat adlı çizgi filmin renk üretimi aşamasındaydı. Looney Tunesun, 1943'teki yönetmenliğini Frank Tashlin'in yaptığı siyah-beyaz renkteki final bölümü Puss n' Booty adlı çizgi filmdi. Warner'ın sadece renkli çizgi filmlerle köklü değişiminin esinlenmesi Merrie Melodiesın Mavi Kurdele Klasikleri serisiydi. Bugs Bunny'nin tamamen uygun işlemede ortaya çıkması Avery/Clampett'in 1942'deki Crazy Cruise çizgi filmiydi ve ayrıca 1943'teki Porky Pig's Feat adlı çizgi film Frank Tashlin'in son çizgi filmiydi. Schlesinger, 1944'te Warner Bros.'a para vererek kendi çizgi film stüdyosunu alması merak uyandırdı.

Loonet Tunes serisi 1950'lerde çeşitli isimler ve formatlar altında sendika televizyon ve şebekesinde düzgünce kısa halde gösterimi popülerliğini daha çok güçlendirdi. Bununla birlikte, sendikalanmış kısalardan beri hedefi çocukların izlemesi ve çünkü firmalar çocukların televizyonunu 1970'lerde sona erdirdi, Looney Tunes sayısız sahnesel kıslarını yayına çıkarıp devam ettirmeye hazırlanıyordu, ırksal düşünceler, kötü kelimeler, etnik ve ırksallıktan kişileşmiş örnekler, ve aşırı şiddet ortaya çıktı.

Looney Tunesun 1964'teki WB grafik açılımı.

Looney Tunesun orjianl tiyatrosal serisi 1930-1969 arası gösterilmiştir (son kısa olan çizgi film Injun Trouble Bob Mckimson'ın bir Merrie Melodie türüydü). 1960'ların ortası sırasında, kısaların yapımcısı DePatie-Freleng Enterprises'dı sonra Warner Bros. onların animasyon stüdyosunu kapattı. Kısaların bilinen çağın gerçeğinde olduğu üzere onlar gelecek filmlerin biçimsel animasyon ve grafiklerininin siyah arka planının ve "The Merry-Go-Round Broke Down," versiyonun (düzenleyen William Lava) ortak kararla limitini aldılar. (Seven Arts Associates 1967'de Warne Bros. ile birleşti, logolar modernleşti, tüm Warner Bros.-Seven Arts logoları ile tüm WB elemanları yenilendi, yeni tema müziği oluşturuldu.) Final kısaları belli ki küçük bütçeyle yapıldı ve karakterlerin anlatımının detaylarına ve bol manzaralarına karşılaşmalarına ucuz bakılmıştır. Tiyatrosal kısa animasyonlar 1987'ye kadar hareketsiz donuktu bu zamandan itibaren yeni kısalarda Looney Tunesin izleyicilere yeni bir üretim ortaya çıktı. New Looney Tunes shorts üretildi ve o zamandan beri tiyatrolar için ara sıra gösterildi, genellikle desteksel bağlar ile Warner Bros.'un çeşitli aile filmleri üretildi. Bu sürede gösterilen bir çok limitli tiyatrosallar için Akademi Ödülleri aday gösterildi, sadece beş tiyatrosal gösterim ile film aday gösterildi. Son yeni kısalar serisi böylece çoğu 2004'te üretimi bitti, son zamanlarda Looney Tunesun 1997'de Pullet Surprise adlı tiyatrosal gösterim ve Cats Don't Dance adlı tiyatrosal film gösterildi.

The Warner Bros.-Seven Arts'ın Looney Tunesun kısalarını finalinde kullandığı logo

1970'ler erken olduğundan 1990'larda, televizyon özel şovları ve derlemeler birleştirilip uzun bir film üretildi, çoğunlukla merkezdeki Bugs Bunny yada Duuffy Duck'tı, eski ve yeni ayak ölçüsü karışımı ile.

1976'da, Looney Tunes karakterleri lunapark işleri yolunda üretildiler onlar Marriott'un Büyük Amerika'nın ana parkı için maskot olmuşlardı (Gurnee, Noel Anne). Sonra Gunree parkta Altı Bayrak'la para alıyordu, onlar hemde diğer Altı bayrak parklarındaki karakterlerin kullanım isteği hakkı vardı, onlar şu anda da bunu yapmaya devam ediyorlar.

1988'de, Looney Tunesun Who Framed Roger Rabbit adlı bölümde birkaç karakter rolu ortaya çıktı. Daha çok işlenen Bugs Bunny, Daffy Duck, Yosemite Sam, Sylvester, ve Tweety. Bu sadece Looney Tunes karakterlerinin rakipleri Disney ile geniş payda olmaları zamanıydı—özellikle Bugs Bunny ve Mickey Fare'nin gökten düşmeleriydi, ve Duffy Duck ile Donald Duck'ın sıralı "Piano Düellosu"ydu.

1988'de, Nickelodeon'da tüm gösterilmeyen çizgi filmler Looney Tunes on Nickelodeon adlı çizgi film şovuyla 1999'a kadar gösterildi. Bu tarihte, Looney Tunes on Nickelodeon uzun gösterimli animasyon serisi Nicktoon'da gösterilmedi.

1996'da Space Jam, gerçek film ve animasyonla karıştırılmış uzun bir filmdi, oyuncular Bugs Bunny ve basketboll oyuncusu Micheal Jordan olarak gösterildi. Buna rağmen bu acayip konu ve karışım eleştiri aldı,,[2] film bir başkanın ofis kutusunda başarılıydı, hemen hemen neredeyse tek başına toplam 100,000,000$ almıştı,[3] ve bir karakter ilk kez ortaya çıktı ismi Lola Bunny.

2000'de, Warner Bros., Looney Tunes ve Merrie Melodies ın kütüpahnedeki hemcins Time Warner mallarının onlara özel olduğunu kararlaştırdı, özellikle Cartoon Network (Amerika). Biraz önceki kararda, Looney Tunes kısaları birkaç şebekede (kanalda) birdefa gösterilecek: Cartoon Network, Nickelodeon (Looney Tunes on Nickelodeon gösterilecek), ve ABC (The Bugs Bunny and Tweety Show gösterilecek). Son söylenilen iki kanal proğram özellikle uzun gösterilen serilerlerdir, ve Warner Bros.'un zor kararıyla iki şebekede de proğramlar iptal edilerek kaldırıldı. Bu ana gerekçe Looney Tunesun bugün televizyonlarda nadiren görmemize neden oldu.

 

 

 

 

 

 


YönetmenYapımcısenaryoMüzikCanlandırmaDüzenlemeArka planStüdyoDağıtımcıYayın tarihiRenklendirme şirketiGösterim süresiÜlkeDil
''Looney Tunes''

Looney Tunes'un 1990'lardaki açılışı
Tex Avery
Bob Clampett
Friz Freleng
Harman ve Ising
Chuck Jones
Robert McKimson
Frank Tashlin
Dahası...
Harman and Ising
Leon Schlesinger
Eddie Selzer
John Burton
David H. DePatie
Friz Freleng
William L. Hendricks
Warren Foster
Tedd Pierce
Michael Maltese
Dahası...
Carl Stalling
Milt Franklyn
William Lava
Dahası...
Ken Harris
Rod Scribner
Gerry Chiniquy
Virgil Ross
Rudy Larriva
Bill Meléndez
Dahası...
Maurice Noble
Hawley Pratt
Robert Gribbroek
Dahası...
Paul Julian
Pete Alvarado
Dahası...
Harman and Ising Pictures
Leon Schlesinger Productions
Warner Bros. Çizgi filmleri
DePatie-Freleng Girişimleri
Warner Bros.
1930 - 1969
Technicolor (1942-1969)
Cinecolor (1940'larda tamamen seçilmiştir)
6-10 dakika (bir tanesi hariç)
Amerika Birleşik Devletleri Bayrağı ABD
İngilizce

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !